AMD

  • test AMSLERA (kliknij obrazek)
    test AMSLERA (kliknij obrazek)

AMD – Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem jest degeneracyjną i postępującą chorobą oczu, prowadzącą do poważnej utraty wzroku u osób po 50 roku życia. Jest jej najczęstszą przyczyną! Powoduje zaburzenia lub utratę widzenia centralnego, co uniemożliwia wykonywanie pracy zawodowej oraz niezbędnych czynności w codziennym życiu.

AMD ma złożony patomechanizm, na który znacząco wpływają wiek i palenie tytoniu. Inne czynniki ryzyka to nieprawidłowa dieta, płeć i występowanie rodzinne.

W profilaktyce i leczeniu tej choroby bardzo ważna jest prawidłowa dieta, zapewniająca wystarczające spożycie karotenoidów (więcej niż 400 g owoców i warzyw dziennie), oraz suplementacja diety krystaliczną luteiną (conajmniej 6 mg dziennie).

 

Wyróżniamy postać suchą i wysiękowa /mokrą/ AMD

Postać sucha – rozpoznanie wówczas jak stwierdza się obecność druzów siatkówki, czyli kumulacji składników tłuszczowych w siatkówce, lub zaników siatkówki przybierających postać zaników geograficznych. Rozwój tej postaci jest powolny, trwa wiele lat. U około 60% osób wykrywa się zmiany obuocznie. Leczenie polega na stosowaniu diety bogatej w karotenoidy, luteinę.

Postać ta wymaga stałej, okresowej kontroli gdyż w około 20% obserwuje się progresję do postaci wysiękowej.

Postać wysiękowa (mokra) – rozpoznaje się wówczas jak stwierdza się obecność neowaskularyzacji w postaci błony neowaskularyzacyjnej klasycznej, bądź ukrytej. Dochodzi wówczas to powstawania patologicznych naczyń krwionośnych w obrębie plamki żółtej, które przeciekają a płyn unosi warstwy siatkówki. Jedynym leczeniem w tej postaci jest podawanie zastrzyków do wnętrza gałki ocznej w postaci iniekcji leku hamującego powstawanie nowych naczyń.

 

Test AMSLERA

Szybkie badanie przesiewowe, które może wykonać pacjent w domu korzystając z powyższego obrazka.


    Wynik nieprawidłowy           Prawidłowy wygląd

      

 

W celu prawidłowego użycia testu postępuj zgodnie z poniższą instrukcją

  1. Jeśli korzystasz z okularów do czytania - załóż je.
  2. Zasłoń jedno oko, drugim patrz w centralny punkt siatki.
  3. Koncentruj wzrok tylko i wyłącznie na środkowym punkcie.
  4. Oceń czy wszystkie linie, które widzisz pozostają liniami prostymi, czy wszystkie kwadraty mają taki sam wymiar.
  5. Wykonaj test dla każdego oka oddzielnie.

Jeśli widzisz krzywe linie, nierówne kwadraty, koniecznie zgłoś się do lekarza okulisty.